НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ

< ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК >    < К РУССКИМ СТРАНИЦАМ  >


Чи вигідно труїти бджіл?

Майже кожного дня доводиться чути  про те, як нахабно і безкарно поводять сьогодні себе «ефективні власники землі», які направо й наліво щедрою рукою ллють на поля отрутохімікати, які  скромно іменуються засобами захисту рослин. Застосування цих засобів часто й густо відбувається з порушенням всіх законів та інструкцій, які повинні були б захищати інтереси та здоров'я громадян.

Шкідливий влив на довкілля і людину,  викликаний масованим  отруєнням ґрунту, води та повітря, проявляється не відразу. Сьогодні вчені не можуть сказати, як швидко і в чому саме відгукнеться на майбутніх поколіннях сьогоднішня «боротьба за врожай», але що наслідки будуть надзвичайно шкідливі не сумнівається ніхто.
Однак існує група людей, яка вже сьогодні відчуває на собі всі наслідки хімізації., причому це не ті, хто отримує непогані гроші з отруєних полів, а ті, хто зазнає збитки в першу чергу, часто в той же день, коли над полем пролетів літак, чи прогудів трактор. Це пасічники. 
Саме їхні підопічні дружно і самовіддано працюють на квітах, збираючи для нас із вами мед,  і водночас  виконують величезну роботу по запиленню. Бджоли лише однієї бджолиної сім'ї протягом одного дня відвідують мільйони квіток, переносячи пилок, і цим забезпечують збільшення врожаю. І саме ці бджоли першими масово гинуть під час внесення отрутохімікатів, адже багато хто з власників землі порушують Закон України «Про бджільництво», в якому стаття 34-а прямо забороняє обробляти поля під час цвітіння медоносних рослин. 
Закон існує, стаття забороняє, а вони ллють. І настільки впевнені в своїй безкарності, що навіть не вважають за потрібне попередити власників пасік про свої роботи, хоча і Закон і відомчі інструкції вимагають за 3 дні до обробітку попередити всіх пасічників в радіусі 10км від того поля, де будуть вноситися засоби захисту рослин. 
Наслідки не змушують себе чекати – це гори мертвих бджіл поблизу кожного вулика, це тони незібраного меду і тисячі гривень недоотриманого прибутку, це розпач,  інфаркти і горе сотень пасічників, це мільйонні, саме мільйонні збитки інших власників інших полів, особливо тих, де вирощують соняшник. 
Якщо кому цікаво саме про мільйонні збитки, можу пояснити. Науковці вже давно і для всіх розумних людей довели, що пряма продукція від бджільництва – мед, віск, пилок, прополіс, маточне молочко – коштує в десять!!! разів менше ніж той додатковий врожай, який забезпечують бджоли, переносячи пилок з квітки на квітку. 
А тепер трішки математики. Власник ріпакового чи гірчичного поля не попередив пасічників і отруїв двадцять бджолиних сімей. Прямі втрати – тонна меду, яку могли б зібрати ці бджоли, коштує вона близько 20000 гривень. Отже власник поля соняшнику, на яке вже не прилетять отруєні бджоли, втратить не мало, не багато – 200000 гривень. А насправді збитки будуть ще більшими, адже ми не рахували вартість воску, пилку, та іншого. 
Тож повернемося до питання – чи варто труїти бджіл? Відповідь для кожного справжнього господаря землі може бути лише одна – ні, не варто. І не лише з тих причин, що наведені вище. Останнім часом терпець пасічникам вривається і якщо пару років тому всі в один голос говорили, що немає сенсу судитися з тими, хто труїть бджіл, то останнім часом їхній настрій змінився. 
Приклад цьому – події в Малій Рублівці Котелевського району Полтавської області. Там в червні минулого року обробили поле квітучої гірчиці, після чого на всіх пасіках села масово загинули бджоли. Розгнівані пасічники звернулися спочатку до міліції, потім до прокуратури, а потім і до суду. Судовий процес триває і досі. Спочатку районний суддя досить однобоко оцінювала докази сторін і відмовила пасічникам в їхньому позові повністю, але апеляційний обласний суд після скарги пасічників повернув справу для нового розгляду. Отже, попереду у власника землі нові витрати на юриста, на поїздки до Котельви, на інші непередбачені витрати. А скільки буде витрачено дорогоцінного часу!?
Шановні власники землі, будь ласка, дружіть з пасічниками! Краще витратити на попередження сто гривень, аніж втрачати потім по судах і і час, і гроші. 

Юрій Сенчук, голова Полтавської обласної організації «Бджола і Людина».


< ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК >    < К РУССКИМ СТРАНИЦАМ  >


bigmir)net TOP 100
Вебмайстер Юрій Мирний