Return to start page

<RETURN TO ENGLISH VERSION>  <ПОВЕРНУТИСЬ ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК>  <ВЕРНУТЬСЯ К РУССКИМ СТРАНИЦАМ>

Школярі Полтавського району отримують щодня 18 грамів меду.
Ганна Козельська.

Учні шкіл Полтавського району щодня безкоштовно отримують мед. Програму харчування дітей із користю для здоров'я впе-рше в Україні розробили Полтавське районне то-вариство пасічників і районні відділи освіти й охорони здоров'я. Ініціативу полтавців уже підхо-пили інші області України.

Ідея оздоровити українських дітей за допомогою щоденної порції меду з'явилася у голови Пол-тавського обласного і районного товариства пасі-чників Наталії Сенчук. Кілька місяців тому пасічни-ки навіть вручили Віктору Ющенку під час з'їзду "Народного Союзу Наша Україна" лист із пропози-цією розробити державну програму використання меду в харчуванні дітей у школах. Вона, до речі, у певній мірі вирішила б також питання збуту солод-кого продукту на внутрішньому ринку. Оскільки Президент України сам пасічникував, проблеми бджолярів йому мають бути зрозумілими. Проте розробка подібних програм — справа не одного дня. "Ми розуміли, що не слід чекати негайної до-помоги від Президента, — говорить Наталія Сенчук. — Тому вирішили починати на місцевому рів-ні". Наталія Дмитрівна звернулася до голови Полтавської райдержадміністрації Миколи Горошка, якого зацікавила її ідея. Тож він доручив районним відділам освіти та охорони здоров'я розробити відповідну програму. Освітяни й медики це дору-чення виконали, до того ж добавили в щоденний раціон школярів іще один корисний продукт — мо-локо. Його дітям також дають безкоштовно.

Згідно з "Програмою харчування дітей Полтавського району", кожен учень усіх шкіл району з по-чатку навчального року отримує 18 грамів, тобто десертну ложку, меду щодня. Такий розмір порції відповідає рекомендаціям дієтологів. Щоправда, коли тарілки з медом почали ставити на столи в шкільних їдальнях, діти його чомусь майже не їли. Можливо, виховані на рекламі "Снікерсів", не дуже розуміли смак натуральних солодощів. Тепер медом поливають млинці й сирники, і школярі спожи-вають їх із задоволенням. Хоча не в кожній школі поки що змогли забезпечити медом усіх дітей. Є такі навчальні заклади, де цей продукт бджільництва отримують лише учні молодших класів. Це пов'язано з браком коштів на нього.

Поки що програму фінансують спонсори. Під-приємці, які мешкають біля шкіл, відгукнулися на прохання районної влади допомогти закупити мед для дітей. А в грудні має відбутися сесія Полтавської районної ради, де розглянуть і питання фінансування програми на наступний рік за рахунок районного бюджету.

Купують солодкий продукт для дітей у кращих пасічників району. До того, як потрапити на стіл, мед проходить сувору перевірку на якість. Також вжито заходів, щоб цей продукт не одержували школярі, котрі мають на нього алергію.

Наталія Сенчук повідомила, що досвід району бджолярі хотіли б поширити на всю Полтавщину. Тому кілька днів тому звернулися з такою пропозицією до голови Полтавської облдержадміністрації Степана Бульби. Ще одна ідея - давати мед не лише школярам, а ще й вихованцям дитячих садочків.

"Солодке" починання полтавців сподобалося пасічникам інших областей. Тому подібні програми вже працюють у Миколаєві, населених пунктах Закарпаття, Херсонської, Одеської областей. Наталія Дмитрівна стверджує, що це дуже приємно для пасічників - бачити, як програма, спрямована на оздоровлення малечі, поширюється і одержує визнання та підтримку.

Газета "Вечірня Полтава" від 17.11.2005 року.


Для тих кого цікавить цей досвід, "Бджільництво в Україні" публікує два документи для ознайомлення. Також ви можете звернутись у Полтавську спілку пасічників, щоб поспілкуватись безпосередньо.
 
 

Голові Полтавської районної 
державної адміністрації Горошок М.П.

Шановний Миколо Петровичу!

В нашому товаристві налічується 120 пасічників, в яких є від 5 до 200 бджолиних сімей. Завдяки кочівлі цих пасічників з бджолами в Полтавському районі господарники отримують за рахунок запилення високі врожаї насіння гречки, соняшника, ріпаку та інших рослин. На превеликий жаль за запилення їм не виплачують. Але є ще інші питання, які пасічники самі вирішити не можуть.
Основним чинником, який стримує розвиток цієї важливої галузі, є низька реалізація основного продукту бджільництва - меду. Одночасно такий важливий і цілющий продукт харчування як мед зникає зі столу переважної більшості людей, що погіршує стан здоров'я нашої нації.
Пропонуємо започаткувати програму підтримки пасічників і тісно пов'язати її з програмою оздоровлення дітей шкільного віку за допомогою продуктів бджільництва. Це дало б змогу кожній дитині щоденно споживати необхідну мінімальну кількість меду - 20-30 г. В Японії така програма діє давно і дала змогу цій державі вийти на перше місце в світі за тривалістю життя.
Розфасовку меду невеликими порціями доцільно організувати на комбінатах дитячого харчування, контроль за розподілом і видачею продуктів бджільництва могли б взяти на себе батьківські комітети шкіл разом з закладами охорони здоров'я, що дозволить використовувати для харчування дітей лише високоякісні продукти бджільництва.
Така програма стимулювала б виробництво меду і збільшення числа бджолиних сімей, оскільки пасічники отримали б можливість гарантовано збувати свою продукцію. Програма захисту здоров'я дітей за допомогою біологічно активних продуктів бджільництва сприятиме покращенню стану
здоров'я нації, зменшить кількість небезпечних хронічних захворювань, збільшить тривалість життя співгромадян, зведе до мінімуму шкідливий вплив наслідків Чорнобильської катастрофи на генофонд нашої нації. Такі пропозиції направлені Президенту України та Прем'єр-міністру. Створивши таку програму для дітей, Полтавська районна державна адміністрація буде прикладом для всієї України.

З повагою,
голова товариства пасічників
Полтавського району                             Н. Сенчук
 


 
МІНІСТЕРСТВО ОС ВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ПОЛТАВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ВІДДІЛ ОСВІТИ

36011, Україна, м. Полтава, вул Шевченка. 7 
тел- 9-12-40. 

Районній державній адміністрації
На виконання рішення засідання Громадської колегії при голові райдержадміністрації відділі освіти інформує про хід реалізації розроблених заходів щодо додаткового включення до раціону харчування дітей молока та меду:
 
- з 01.09.05 р. в щотижневий раціон  харчування учнів загальноосвітніх шкіл району введено мед, проведені розрахунки норм заміни цукру на мед за енергоцінністю;

- обговорюється питання збільшення в раціоні харчування учнів кількості молока та молокопродуктів. До відома керівників навчальних закладів доведені норми заміни продуктів за енергоцінністю.


Начальник відділу освіти                         В.І. Павленко
вик. Важеніна.

 


 

До початку сторінки

<RETURN TO ENGLISH VERSION>  <ПОВЕРНУТИСЬ ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК>  <ВЕРНУТЬСЯ К РУССКИМ СТРАНИЦАМ>


bigmir)net TOP 100
Вебмайстер Юрій Мирний