БДЖІЛЬНИЦТВО В УКРАЇНІ - головна сторінка

<ПОВЕРНУТИСЬ ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК>  <ВЕРНУТЬСЯ К РУССКИМ СТРАНИЦАМ>

ВИСОКОТЕМПЕРАТУРНА ЗИМІВЛЯ ВІДВОДКІВ
О.Д. Коміссар, кандидат біологічних наук.

Книга, що змінить ваші погляди на зимівлю медоносних бджіл.
 

Фото 1. ВТЗ слабеньких відводків в 5-ти рамкових вуликах.

 


Високотемпературна зимівля (далі ВТЗ) – це спосіб зимівлі, при якому спеціальний вулик з слабенькою сімейкою  (відводком чи нуклеусом з запасною маткою) на зимовий період розташовують в опалюваному приміщенні, але бджоли мають можливість виходу назовні через тунель. При певних умовах, повне обґрунтування яких дано в книжці “Высокотемпературная зимовка медоносних пчел”, зимівля проходить успішно. Зважте на те, що інших способів зимівлі таких слабеньких сімейок в зоні помірного клімату не існує. Книжка  була видана в 1994 році, але придбати її можна і сьогодні
До того часу метод ВТЗ пройшов багаторічні лабораторні випробовування самим автором. Але досвід показує, що справжні випробовування повинні бути зроблені не автором, а іншими пасічниками, які досить безпристрасно розглядають результати. Після публікації книжки з’явилося декілька публікацій  (див. нижче) про успішні результати застосування ВТЗ в класичному варіанті при застосування опалюваних приміщень, причому ці випробування були проведені в основному пасічниками, які приймали участь у семінарі „Нове в бджільництві” .

Тимчинський Т. Високотемпературна зимівля бджіл на південному березі Криму // Український пасічник, 1996, №3.- С. 4-5. (ця ж стаття надрукована і в журналі «Пчеловодство»)
Кулініч П.П.. Про високотемпературну зимівлю бджіл //Український пасічник, 1999, 7.-С.11.
Матюшенко В. Як вирішити проблему зимівлі запасних маток // Український пасічник, 2002, №1.-С.15-16.
Нечипоренко Ю. Досвід цілорічного утримання бджіл в кабінеті апітерапії //Український пасічник, 2004, №6.-С.10-11.

Опубліковані  результати свідчать про великі потенційні можливості способу ВТЗ, як для зберігання запасних маток, так і для зимівлі відводків.  Останні встигають до головного взятку вирости в продуктивні сім’ї, або можуть бути продані ще на початку травня, як відводки, які у нас називають стільниковими пакетами. Головний недолік класичного  способу ВТЗ – необхідність використання опалюваного приміщення, але  приміщення  можна замінити  використанням нерівномірного електрообігріву у вулику, створивши вертикальний перепад температур – зверху тепло, а біля льотка – холодно: при цьому бджоли можуть самі вибирати оптимальну для них температуру протягом усієї зими.
Цей принцип був  використаний пасічником з Дніпропетровщини В.І. Кириленко, який успішно використовує такі відводки для створення сімей-медовиків вже на ранньому взятку  (див. фото 1 та статтю „Високотемпературна зимівля відводків з метою ефективного використання раннього взятку з білої акації” (Український пасічник.- 2004, №8.- С.6-9).
Відомий матковод з Харківщини П. Дзюбенко  також вдосконалив технологію ВТ Зимівлі двохрамкових відводків і вважає, що це найефективніший метод швидкого розширення пасіки та отримання ранніх відводків на продаж вже на початку травня. Стаття буде надрукована в журналі „Український пасічник” – передплачуйте цей журнал та приймайте участь в семінарі „Нове в бджільництві”, де ВТЗ відводків буде одним з головних питань. Є надія, що стаття „ Современное использование ВТЗ для зимовки отводков” з’явиться в 2005 році і в журналі „Пчеловодство”.
 Таким чином використання ВТЗ  дає можливість займатися пакетним бджільництвом  в північних областях України з таким же успіхом, як і на Закарпатті, але основним покупцям пакетів  з Росії значно ближче (на 1000 км)  їхати до Харківщини та Сумщини, ніж до Закарпаття.  Сьогодні у П.В. Дзюбенко щороку зимують 40 відводків в 20 вуликах
Використання способу ВТЗ для зимівлі відводків потребує поглиблених теоретичних знань і розуміння процесів, які мають місце при такій зимівлі. В цьому може допомогти книжка “Высокотемпературная зимовка медоносних пчел”, яку з автографом автора можна отримати поштою, перерахувавши всього сім гривень автору  (ціна тільки в межах України) на адресу: 

Комісар О.Д. , а.с. 55. Київ, 03056.

Спілкам пасічників дуже суттєві знижки при замовленні більше 10 екземплярів. 

Додаткова інформацію від автора можна отримати: 
за телефоном (044)-457-10-78 
або 
електронною поштою: komissaralex@i.uа

<RETURN TO ENGLISH VERSION>  <ПОВЕРНУТИСЬ ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК>  <ВЕРНУТЬСЯ К РУССКИМ СТРАНИЦАМ>

До початку сторінки


bigmir)net TOP 100
Вебмайстер Юрій Мирний