НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ

 
< ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК >    < К РУССКИМ СТРАНИЦАМ  >


110-та золота осінь
в Боярському колежі екології і природних ресурсів 

Минуло 110 років з того дня як в Будаївській лісовій дачі заснована Практична школа бджільництва, 60 років – як “Боярський технікум бджільництва” припинив підготовку техніків-бджолярів і 7 років як відновлена підготовка бджолярів у ВП НУБіП України “Боярський колеж екології і природних ресурсів”

Після тривалого похмурого періоду холодних дощів, день 20 жовтня 2012 року видався теплим і сонячним. Сонце позолотило дерева навколо навчального корпусу “Боярського коледжу екології і природних ресурсів”. Вітерець ніжно зривав жовте листя і, довго граючи з ним у повітрі, тихенько укладав на землю. Золота осінь!

Знаменно, що природа подарувала цей чудовий день всім бджолярам, які зустрілися в коледжі на науково-практичній конференції “Сучасні технології у бджільництві”, присвяченій 110-й річниці заснування О.Х. Андріяшевим “Практичної школи бджільництва”.
У святково прибраній актовій залі зібралися науковці, виробничники, викладачі та випускники сьогоднішньої практичної школи бджільництва, у якій з 2005 року відновлено підготовку бджолярів.

Відкрив конференцію директор відокремленого підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України “Боярський коледж екології і природних ресурсів” канд. тех. наук, доцент Кропивко Сергій Володимирович, який привітав учасників конференції та розповів про сьогодення коледжу, нові спеціальності та поділився планами про розвиток закладку на майбутнє. Адже коледж увійшов у життя кожного з них новими знаннями, планами і надіями на майбутнє, спогадами про здобутки наших пращурів. 

Учасників конференції привітав директор ННЦ “Інститут бджільництва ім. П.І.Прокоповича” НААН України доктор ветеринарних наук, професор О.Є. Галатюк і подарував до бібліотеки коледжу біля сотні книг по бджільництву. 
У своїй доповіді він висвітлив перспективні науково-практичні розробки та окреслив перспективи розвитку Національного наукового центру.

Основні віхи розвитку Практичної школи бджільництва та життєвий шлях засновника  школи О.Х. Андріяшева висвітлила методист НМВ коледжу Л.В. Скатерна. Вона зазначила, що Олексій Хомич Андріяшев народився 17 лютого 1826 року на хуторі Германівщина, колишнього Золотоніського повіту Полтавської губернії, першу освіту Олексій отримав у Переяславському державному училищі, потім навчався у семінарії і Ніжинському ліцеї графа І.О.Безбородька та на юридичному факультеті університету святого Володимира, куди Олексія прийняли на казенне утримання. Після закінчення у 1850 році університетського курсу із ступенем кандидата прав О.X. Андріяшев почав працювати у Чернігівській гімназії старшим викладачем законоведения. У травні 1856 року він захистив її і став магістром цивільного права.

В 1860 році на запрошення попечителя Київського навчального округу Г. Пирогова, Андріяшев прибув до Києва і зайняв посаду інспектора 1-ї Київської гімназії. З 1863 року до 1890 був її директором. В 1865 став одним з організаторів міської публічної бібліотеки, завідував її засобами і господарською частиною. Очолював Київський відділ Марійського товариства допомоги сліпим, організував притулок (1880р.) і училище (1883р.) для сліпих дітей, був його першим директором.
У 1896 р. О. X. Андріяшев заснував Південно-Російське товариство бджільництва і був обраний його головою.

У 1897 р. в О.X. Андріяшева виникла ідея організувати в Україні спеціальну школу для пасічників. В 1902 році  на пожертви О.Х. Андріяшева, в Києві у орендованому приміщенні по вулиці Іванівській, 10 була відкрита “Практична школа бджільництва”. Згодом на клопотання товариства, повелінням Государя-Імператора було виділено товариству 5 десятин казенної землі та 150 штук дубових і соснових колод на Збірно-Будаївській лісовій дачі поблизу залізничної станції Боярка, для закладання практичної школи бджільництва. Через чотири роки школа перебазувалася із Києва в Боярку. На її організацію О.X. Андріяшев витратив усі свої особисті заощадження, понад 20 тис. крб., передав у власність школи свою пасіку з 80 вуликів, бібліотеку. 

О.X. Андріяшев видавав і редагував щомісячний журнал “Листок пчеловода”, “Труды Южно-Русского общества пчеловодства”, був автором багатьох книжок та брошур, виданих у Києві, зокрема це “Руководство к разумному пчеловодству” (1888), “Беседы по пчеловодству для народного чтения” (1897), “Упрощенное пчеловодство в рамочных ульях и дуплянках” (1898), “Правильное пчеловодное хазяйство” (1898), “Пчела и ее родичи” (1899), “Руководство для пасечников” (1903).

Помер О. X. Андріяшев 31 липня 1907 року і похований на Байковому кладовищі.
12 листопада 1909 року колись єдиній в Росії спеціальній практичній школі бджільництва присвоїли назву “Боярська школа бджільництва садівництва та городництва ім. О.Х.Андріяшева”.
На початку 20-х років XIX ст. школу реорганізовано в середній спеціальний навчальний заклад, який згодом перейменовано в технікум бджільництва і шовківництва. Підготовка бджолярів у технікумі велася до 1952 p. 

Значну роботу було проведено ініціативною групою випускників 1945-1952 рр. щодо вшанування пам’яті О.Х. Андріяшева – про це розповіли голова цієї групи Коба В.Е. та Школьний В.Д., результатом їхньої багаторічної роботи сьогодні є гранітне погруддя Андріяшева, яке розташоване на подвір’ї коледжу.

З доповіддю про Боярську практичну школу бджільництва як «кузню» кадрів для галузі бджільництва виступив доктор с.-г. наук, професор кафедри бджільництва ім. В.А. Нестерводського Поліщук В.П. до речі, також випускник Боярського технікуму бджільництва (1951р.), який зазначив, що саме в Боярці в свій час працювали такі визначні особистості бджільництва, як Ващенко В.Ф., який керував школою після смерті Андріяшева, а також увійшов в історію своїми методами пасічникування, В.Ю. Шимановський - видатний педагог, великий знавець світового бджільництва, популяризатор кращих методів утримання  бджіл, який працюючи в Боярці узагальнив досвід вітчизняного та зарубіжного бджільництва та написав відому книгу “Методы пчеловождения”, О.В. Містергазе який завідував навчальною частиною Боярського технікуму бджільництва, працював заступником директора наукової роботи Української станції бджільництва, був директором Орловської станції бджільництва в свій час. Один з перших дослідників карпатської бджоли. Зі стін  Боярського технікуму бджільництва вийшли такі визначні науковці і виробничники як: Губа П.О., Мегедь О.Г., Левченко І.О., Хмара П.Я., Коба В.Є., Степаненко Є.Д., Соловей А.Д., Комісаренко В.Д. та ін.

Про відновлення пасічницької освіти у ВП НУБіП України “Боярський коледж екології і природних ресурсів” доповів продовжувач справи Андріяшева, завідувач відділення практичного навчання та сприяння працевлаштуванню, канд. с.-г. наук Войналович М.В. який після закінчення аспірантури при кафедрі бджільництва ім. В.А. Нестерводського НУБіП України у 2004 році за дорученням ректора університету академіка Мельничука Д.О. був направлений до Боярського коледжу екології і природних ресурсів для відновлення підготовки фахівців для галузі бджільництва.

У своїй доповіді він розповів, що в 2005 році коледжем отримано ліцензію на право підготовки кваліфікованих бджолярів, яка сьогодні здійснюється у вигляді професійно-технічної підготовки на 6-ти місячних курсах. Вони щороку розпочинаються в кінці січня і навчання на них відбувається по вихідних днях. Для набуття практичних навичок по догляду за бджолиними сім’ями створена навчальна пасіка.

Директор ВАТ “Київоблбджолопром” Домбровський В.П., у своєму виступі зупинився на сучасних технологіях отримання та переробки продукції бджільництва.

З науковою доповіддю на тему “Медоносні ресурси поліських лісів Житомирщини” виступив декан технологічного факультету Житомирського Національного агроекологічного університету канд. с.-г. наук Кривий М.М. 

Цікаву доповідь із визначення радіологічної оцінки медів північного полісся Житомирщини доповів аспірант Житомирського Національного агроекологічного університету Столяр І.В. 

Практичними питаннями з технології виготовлення лікувальних препаратів на основі воскової молі поділився канд. техн. наук, головний редактор журналу “Бджолярський круг” Соломка В.О. Деякі технологічні аспекти з переробки меду на медове вино висвітлив Горніч М.Л.

Поради з приводу підготовки бджолиних сімей до зимівлі та способів лікування їх від вароатозу розповів голова товариства «Оболонь» м. Києва Дяченко П.К. 
Власним досвідом використання медозбору в умовах кочівлі поділився завідувач лабораторії бджільництва НУБіП України Овдієнко Ю.Ф.
Багато нового і корисного було почуто учасниками науково-практичної конференції. Всі доповіді схвально сприймалися аудиторією та переходили в жваве обговорення.

По закінченні пленарного засідання гості та учасники конференції мали можливість бути присутніми на святковому концерті, який підготували учасники художньої самодіяльності коледжу.

Підведення підсумків роботи конференції пройшло у форматі засідання «круглого столу», де його учасниками було відзначено, що конференція змістовна, цікава, проведена на високому професійному та науковому рівнях. А також враховуючи славну історію підготовки фахівців для галузі бджільництва в Боярці, започатковану О.Х.Андріяшевим 110 років тому, і відновлену сьогодні, Боярський коледж екології і природних ресурсів є цікавим місцем для відвідання учасниками Конгресу Апімондії у 2013 році.

Завідувач відділення практичного навчання та сприяння працевлаштуванню ВП НУБіП України “Боярський коледж екології і природних ресурсів”, канд. с.-г. наук 
Войналович М.В.

Методист НМВ коледжу 
Скатерна Л.В.
 


 
 
 
 


 

< ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК >    < К РУССКИМ СТРАНИЦАМ  >

До початку сторінки


bigmir)net TOP 100
Вебмайстер Юрій Мирний