НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ

< КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ > < НА ГОЛОВНУ >   |   < НА ГЛАВНУЮ  > <КНИЖНАЯ ПОЛКА >


Микола Горніч. Медові вина.
Як зробити медове вино в домашніх умовах.

Історія створення цієї книги.

25-26 лютого 2006 року в НАУ на кафедрі бджільництва відбувся семінар, другий за ліком, ме¬тою якого було відродження українських традицій медоваріння. Соломка Василь Олексійович — ініціатор і організатор цього за¬ходу. У семінарі взяли участь понад 70 чоловік з усієї України. На ньому були цікаві доповіді, в числі виступаючих був і автор цієї книги. Семінар викликав великий інтерес пасічницького загалу. На заключному засіданні за пропозицією Соломки В. О. було прийня¬то рішення узагальнити досвід кращих медоварів України, і видати невелику книгу. Роботу цю доручили виконати мені. Наскільки вміло виконано це завдання громади — на розсуд читача.
Винятково завдяки приватній ініціативі рядових пасічників значного розвитку набуло українське бджільництво на межі 20 і 21 століть. Результатом такого стрімкого розвитку стало переви¬робництво меду, затоварювання ринку, падіння цін на мед — ти¬пова картина кризи перевиробництва. Подібної економічної си¬туації бджільництво України не знало кілька століть. Ситуація є досить критичною на даний момент, криза може перерости в за¬непад, ознаки такого переходу ми вже спостерігаємо. В разі ре¬алізації найгіршого сценарію, вихід із кризи займе довгі роки.
Для відродження українського бджільництва і збільшення йо¬го прибутковості, на думку ряду ентузіастів — медове винороб¬ство є одним з найдійовіших і найважливіших засобів — що доз¬воляє переробити надлишок меду на ринку в більш цінний про¬дукт — медове вино.
Розвиток цієї галузі бджільництва стримується відсутністю знань у пасічників щодо технології медового вина. Останні, варті уваги книги на теми медоваріння, написані на хорошому науко¬вому рівні, були видані ще на початку 20-го століття і тепер ста¬ли бібліографічною рідкістю.
Технологічно галузь медоваріння обіймає собою три відмінні сфери: великі виноробні підприємства (відсутні в Україні в даний момент), невеликі приватні підприємства, що виготовляють ме¬дове вино на продаж і домашнє медоваріння, що має на меті виго¬товлення медового вина для себе, для знайомих, родичів і друзів.
Далі ми поведемо мову лише про домашнє медоваріння, тобто виготовлення медового вина в домашніх умовах. Домашнє виноробство є галуззю цілком самодостатньою і самостійною. Його не можна розглядати, як щось відстале і не варте уваги. Всі вина світу, вироблялися коли-небудь в домашніх умовах. Доречна ана¬логія — є така галузь риболовля. Рибу можна ловити в морі з до¬помогою тралу довжиною в 100 км, з використанням суден і авіації, але є й інша рибалка — з вудочкою, на самоті, на березі ставу, чи річки, спілкуючись з природою. Щось подібне можна сказати порівнюючи промислове і домашнє виноробство.
Домашнє виноробство користується великою популярністю у всьому світі. В ряді країн Франції, Німеччині, США в домашніх умовах виготовляється вино в значних обсягах. Звернемо увагу, що це країни не бідні. Люди тут живуть заможні, а торгівельна мережа пропонує величезний асортимент спиртних напоїв з усь¬ого світу. Проте, особливим шармом вважається можливість са¬мому виготовити вино в домашніх умовах і пригостити ним друзів, родичів чи знайомих. Традиції ці, на жаль, не прижилися в повній мірі в Україні. Доводиться пошкодувати, що ми не вин¬на нація — в тому смислі, що в нас немає культури виробництва і споживання вина. В значній мірі виявилися втраченими ті славні традиції минувшини, коли на свята варили мед в Україні. Відро¬дити медоваріння справа нелегка. Потрібні бажання, знання, час, література. Все це в нас поки що в дефіциті.
Саме тим пасічникам, які бажають навчитися виготовляти ме¬дове вино в невеликих обсягах від кількох літрів до кількох тонн і адресується ця книга.
Автор висловлює подяку Комісару Олександру Даниловичу за допомогу в оформленні книги, а також за ряд цінних заува¬жень щодо змісту книги, які були враховані при редагуванні. Особлива подяка Соломці Василю Олексійовичу, який є по суті ініціатором написання цієї книги. Він прочитав рукопис книги і зробив ряд цінних зауважень і виправлень, які були враховані ав¬тором.
Автор також дякує читачам, яким було відомо про написання книги і які постійним інтересом до процесу написання книги зас¬тавляли автора працювати з належною енергією.

Передмова до другого видання.
Перше видання книги накладом 1100 примірників розійшлося за 8 місяців. Моя перша книга досить співчутливо сприйнята пасічним загалом України, що надихає автора на нові звершення. В другому виданні виправлені граматичні помилки. Термін "варити сусло" взагалі-то неправильний — варимо ми ситу для підготовки сусла. Тут ми виправили цю помилку.
Уточнена таблиця 5, щодо хімічного складу медового вина. Добавлені рецепти медових вин. Рецепти добиралися перевірені або автором, або іншими медоварами. Після деяких сумнівів автор знайшов можливим залишити розділ — Спиртування медового вина і в другому виданні, незважаючи на ту критику, яка лунала зі сторони деяких поважних медоварів.
Додані теми: вибір меду для медового вина, автоліз дріжджів, використання дубової стружки при витримці вина, правила вживання медових вин і дані щодо обклейки медового вина.
Завдяки рядовим пасічникам, по суті створено ще один продукт бджільництва — питний мед. Споживач уже належно оцінив появу нового продукту, поки що тільки на виставках і ярмарках. Можемо констатувати, що медоваріння вже пройшло початковий період свого розвитку, а саме етап становлення.


< КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ > < НА ГОЛОВНУ >   |   < НА ГЛАВНУЮ  > <КНИЖНАЯ ПОЛКА >


bigmir)net TOP 100
Вебмайстер Юрій Мирний