НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ

< ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК >    < К РУССКИМ СТРАНИЦАМ  >


Як допомогти бджолам взимку.

Зима – найважчий і найвідповідальніший період в бджільництві. Зимівлю умовно поділяють на два періоди: перший період – це період спокою, який ще називають пасивним періодом (він триває з початку зимівлі і до появи розплоду). Як відомо, розплід у бджолосім’ях при нормальному перебігу зимівлі з’являється у другій половині лютого. В перший період бджоли сидять тихо і споживають незначну кількість корму. В залежності від місця проведення зимівлі, сили сім’ї і якості підготовки до зими бджолина сім’я на свою життєдіяльність витрачає 20-30 грамів корму на добу, або не більше одного кілограма на місяць. 
Будь-яке порушення спокою під час зимівлі призводить до збільшення споживання корму, до підвищення температури у зимовому клубі. Тому пасічник повинен забезпечити і сприяти найбільш повному спокою бджіл протягом зимівлі. Чим менше з’їдять бджоли корму взимку, тим менше вони затратять енергії для перетворення його в тепло, тим з більшим запасом життєвої енергії вони вийдуть із зимівлі. Створюючи повний спокій бджолосім’ям, ми подовжуємо бджолам життя після весняного очищувального обльоту, що дуже важливо для весняного розвитку і нарощування сили бджолиних сімей. 
В перший період зимівлі пасічник відвідує пасіку і контролює стан зимівлі 2-3 рази на місяць і, як правило, приурочує це на період різких коливань температури. Оптимальна температура для зимівлі бджіл 0-2? тепла при відносній вологості повітря 75-85%. При зимівлі в зимівниках слідкують за температурою і вологістю повітря і регулюють, збільшуючи чи зменшуючи вентиляцію приміщення.
З появою у сім’ї розплоду починається другий період зимівлі (активний період або передвесняний). Він починається з початком відкладання яєць маткою і закінчується першим весняним обльотом бджіл. Другий період – найвідповідальніший і найважчий період зимівлі. В цей час  трапляється найбільша загибель бджіл. З появою розплоду в бджолосім’ях значно підвищується температура в клубі бджіл, при цьому зростає споживання корму в 2-3 рази, кишечники бджіл швидко наповнюються неперетравленими рештками.
В цей період потрібно більш уважно стежити за ходом зимівлі. Необхідно відвідувати пасіку 1-2 рази на тиждень, ретельно прослуховувати і виявляти сім’ї, які зимують не благополучно, котрим і треба надавати допомогу.
Взагалі треба відмітити, що бджолині сім’ї, дбайливо і правильно підготовані з осені, під час зимівлі не потребують особливого піклування. Але трапляються випадки, коли без оперативного втручання взимку сім’я приречена на загибель або надмірне ослаблення. 
При прослуховуванні бджолосімей можна своєчасно визначити причини незадовільної зимівлі бджіл. 
- Якщо  при прослуховуванні вуликів з бджолами за допомогою гумової трубки або епіскопа, чути монотонний несильний шум – це свідчить, що зимівля проходить нормально. При очищенні льотків, які звільняють від підмору в другий період зимівлі 1-2 рази на місяць звертають увагу на його стан. Сухий чистий, у невеликій кількості підмор бджіл – ознака доброї зимівлі.
- Якщо при підвищеному шумі бджолиних сімей у підморі є кристали меду або цукру -  це свідчення того, що почалася кристалізація кормів. Таким сім’ям негайно потрібно дати воду. Краще це зробити, поклавши на вентиляційну решітку в стелині проти клубу бджіл ватно-марлевий тампон. Він повинен бути мокрим, але з нього не повинна текти вода. При підсиханні через деякий час його знову зволожують або заміняють на новий. Після дачі води бджоли затихають і не вискакують з льотків.
- Якщо в бджолосім’ї нерівномірний шум: то посилюється, то затихає, а в підморі є погризені частини тіл бджіл і присутній специфічний запах – значить у вулику є миші. 
В такому випадку треба визначить, як вони проникли і запобігти їх подальшому проникненню. У вулик з такою сім’єю ставлять пастки з приманкою за заставну дошку і через добу їх забирають з мишами. Одночасно з цим звертають увагу на кормові запаси. При необхідності дають прогріті стільники з кормом взамін пошкоджених.
-     Якщо бджолосім’я сидить тихо і ледве прослуховується незначний шум подібний до шелесту сухого листа, то це свідчить, що в сім’ї закінчується корм. Такій сім’ї потрібно покласти зверху на рамки повномедний добре прогрітий стільник, поклавши під нього і на нього рейки товщиною 6-8 мм, для проходу бджіл. Можна положити цукрово-медову пасту канді або кристалічний мед, загорнутий у марлю чи целофан, попередньо зробивши в ньому кілька отворів для проходу бджіл. Після дачі корму бджолосім’ю добре утеплюють зверху.
-     Якщо бджолина сім’я ще 2-3 дні тому прослуховувалася, а тепер її зовсім не чути або ледве чути і при постукуванні по передній стінці вулика вона не реагує на стук – значить в сім’ї зовсім закінчився мед. Таку бджолосім’ю ще можна врятувати, але всю допомогу необхідно надавати швидко. Треба взяти декілька рамок з медом, добре прогріти і поставити в інший вулик, а окоченілих бджіл з пустих рамок змести на рамки з кормом. Інших бджіл з днища теж розмістить зверху рамок і збризнуть теплим цукровим сиропом. Вулик після цього закривають і витримують в приміщенні з кімнатною температурою протягом доби, а потім виносять на місце зимівлі. Після того, як бджоли заспокоюються, відкривають льотки.
-     Якщо у бджолиній сім’ї підвищений шум не стабільний, не рівний, а прослуховуються окремі бджоли з своєрідним завиванням, це свідчить про загибель матки. Таку сім’ю потрібно оглянути і переконатися у відсутності матки (нема розплоду, наявність маточних мисочок на комірках з пергою, хаотичний не спокійний рух бджіл). До такої сім’ї приєднують нуклеус з маткою, заносять в тепле приміщення, а через добу виносять на постійне місце зимівлі. 
При наданні допомоги не благополучно зимуючим сім’ям, яким необхідно провести огляд, краще виконувати це при хоча б невисокій плюсовій температурі. Тихенько відкривають вулик, оглядають сім’ю швидко не димом (дим сильно подразнює бджіл і вони можуть розлітатись в різні сторони) а росинкою з теплим цукровим сиропом. При обприскуванні сиропом бджоли не розлітаються. Після надання допомоги вулик гарно закривають і заносять в приміщення з кімнатною температурою, щоб усі бджоли які впали на дно вулика змогли відігрітись і зібратись на стільниках, а на другий день вулик виносять на місце зимівлі. Слід також відзначити, що бджолосім’ї, яким надавалась необхідна допомога, часто сильно ослаблюються і відстають в розвитку і нарощуванні в порівнянні з нормально зимуючими бджолами. Тому таким бджолосім’ям краще організовувати при першій можливості надранній очищуваний обліт бджіл. Для цього заздалегідь готують пасічний точок. Звільняють його від снігу і в перший погожий день, коли бджоли можуть вилітати, біля вуликів, якщо є калюжі з водою, лід і сніг прикривають різними щитами, фанерою, соломою та іншими матеріалами, щоб при обльоті менше гинуло бджіл. 
На закінчення хочу побажати усім пасічникам України вийти із зими з найменшими втратами бджолиних сімей, успішно закінчивши найвідповідальніший період зимівлі бджіл. 
                
Дяченко Петро Костянтинович
Член Ради ВГО «Братство бджолярів України»
Вчений бджоляр. Стаж 40р. 
11.03.2008


< ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК >    < К РУССКИМ СТРАНИЦАМ  >


bigmir)net TOP 100
Вебмайстер Юрій Мирний