БДЖІЛЬНИЦТВО В УКРАЇНІ - головна сторінка

  <ПОВЕРНУТИСЬ ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК>  <ВЕРНУТЬСЯ К РУССКИМ СТРАНИЦАМ>

Гравітаційна дозована годівниця-напувалка
та касета для її розміщення.
Никоненко В.О., пасічник-практик.


Навесні доцільно давати воду безпосередньо у вулик поряд з гніздом бджіл. З цією метою я використовую гравітаційну напувалку, яку розміщую в касеті, що дає можливість бджолам переходити з рамки до напувалки, бо в цей період дно вулика ще холодне. Значний ефект при використанні напувалки спостерігається одночасно з електропідігрівом бджіл. 
 Конструктивно вона може бути виготовлена з горілчаної пляшки з металевою гвинтовою пробкою. З металевої пробки викидається прокладка і на боковій поверхні пробки на висоті 1-3 мм від основи пробки в одній площині проколюється шилом від одного до дванадцяти отворів діаметром 1-2 мм. В пляшку налити воду і легко без зусилля закрутити пробкою з отворами. Це буде транспортне положення напувалки. Для переведення напувалки в робоче положення необхідно пляшку різко перевернути пробкою вниз з допустимим відхиленням осі пляшки від вертикалі до 15 градусів і відкрутити пробку на пів оберта. При більших відхиленнях вода з напувалки виливається. Ця вимога потребує закріплення напувалки у вулику у вертикальному положенні пробкою вниз в спеціально розробленій касеті. В робочому положенні без коливань температури вода в напувальці може знаходитися необмежено довго (без відбору води бджолами). 
  В роботі напувалки використовуються закони фізики – гравітації, поверхневого натягу та змочуваність матеріалів напувалки водою.
 Конструкція напувалки може бути повторена з іншими видами пляшок і пробок. При використанні пластикових пробок типу кон’ячних або аналогічних, отвори пропікають на боковій поверхні пробки. Пробки заглиблюються в пляшку на 1/2-1/3 висоти, отвори не перекриваються. При використанні пластикових пляшок з пробками отвори можуть бути пропечені в тілі пляшки коло пробки. 
 Користуючись напувалкою потрібно щоразу перевіряти чи не заклеїли бджоли отвори прополісом. 

Сфери використання напувалки:
1.  Для напування водою, розчином солі, стимулюючої підгодівлі розчином меду або цукру, лікувальної підгодівлі;
2.  Дозована підгодівля. На практиці 0,7 л. розчину цукру з 1-2 отворами в пробці напувалки сім`я з 3-4 рамок бджіл забирала протягом 6-8 діб.
3.  Підгодівля густим розчином меду дає можливість інтенсифікувати виробництво секційного сотового меду. Діаметр отворів потрібно збільшити до 4 мм. 
Напувалку можна розміщувати поряд із гніздом бджіл, за заставною дошкою, поза вуликом. В багатокорпусних вуликах касету напувалок можна вмонтувати в окремому корпусі і розмістити як знизу, так і зверху гнізда бджіл. 
 Контроль за напувалкою:
- вертикальне положення пляшки;
- наявність води чи сиропу;
- контроль за отворами візуально або зміною положення від вертикального до горизонтального (витік води), або різке струшування пляшки по вертикальній осі (викид крапель води).
Для використання напувалки у вулику розроблено касету, що забезпечує виконання основної вимоги до застосування гравітаційної напувалки, а саме, розміщення її у вертикальному положенні. 
Касета розроблена для найбільш поширеного на Україні вулика – лежака з рамкою 435 х 300 мм і глибиною фальців 20 мм. Враховуючи висоту рамки і необхідність використання для напувалки екологічно чистих матеріалів, габарити касети дозволяють застосування скляних пляшок з гвинтовою пробкою ємністю 0,7 л, висотою 280 мм та діаметром 80 мм. Втім об’єм і розміри ви можете підібрати індивідуально. На фото зображена касета з літровими пластиковими пляшками.
Конструкцію касети зображено на рисунку з пляшкою квадратною в перерізі. Кріплення деталей здійснюється за допомогою цвяхів або клею. Простір між двома деталями поз.1 (плечиками), що становить 400 мм, розділяється на п`ять рівних частин за допомогою дротів поз.6, що протягаються між деталями поз. 4 та 5 у заздалегідь виготовлені отвори діаметром 1-1,5 мм.
 Аналогічно розробляється конструкція касети для інших типів вуликів – українського, багатокорпусного, Делона і підбирається тара для напувалок.
 Взявши за основу цю конструкцію касети можна виготовити касету для українського вулика, зменьшити довжину касети до 310 мм, а саме довжина деталей поз. 4 та 5 має бути 310 мм, а деталей поз. 3 – 280 мм. Касета вмістить 3 пляшки ємністю 0,7л.
 Для багатокорпусного вулика в розробленій конструкції касети необхідно зменьшити висоту до 235 мм, а саме зменьшити деталі поз.3 до 220мм, а поз.4 до 235мм. В цю касету підходять європляшки ємністю 0,5 л з капроновим корком. Можна також спробувати пристосувати півлітрові пластикові пляшки.
 Для корпуса вулика Делона аналогічно змінюються деталі касети, а тарою для напувалки найбільш підходить плоска скляна пляшка ємністю 0,2-0,25л.
 Для напувалки можна використовувати і пластикові пляшки, якщо вони виготовлені для харчових продуктів.
 Таким чином, в залежності від типу вулика в касету можна розмістити від 3 до 5 напувалок з різними розчинами (цукру, меду, відвари трав, солі і т.д.) в залежності від потреб сім`ї бджіл і пори року. Весною – для нарощування сім`ї та лікування, влітку – для напування відводків та їх підгодівлі, восени – для поповнення кормових запасів і нарощування бджіл. 
 Касета може використовуватись і взимку, як заставна дошка, яка розміщується поряд з гніздом без напувалок, з заповненням вільного простору утеплюючим матеріалом.
 Використовуючи цю касету протягом року, пасічники відчують її перевагу в порівнянні з іншими.

Касета для гравітаційних напувалок.

Матеріали для виготовлення та розміри в мм.
П.п. 1,2,3 – дошка перерізом 80х15 з довжиною п.1-35; п.2-285; п.3-410.
П.п. 4,5 – ДВП товщиною 3-5мм
П.4 – 440х305
П.5 – 440х80
П.6 – дріт діаметром 0,3-0,5, довжиною 250-280
П.7 -пляшка


 
 

 <ПОВЕРНУТИСЬ ДО УКРАЇНСЬКИХ СТОРІНОК>  <ВЕРНУТЬСЯ К РУССКИМ СТРАНИЦАМ>

До початку сторінки


bigmir)net TOP 100
Вебмайстер Юрій Мирний